Předvánoční půst nejen pro krásnou pleť

Předvánoční půst nejen pro krásnou pleť

Autor: 13.12.2016 Novinky, zdraví

Nastal nám vánoční čas, kdybychom se měli zklidnit, být s těmi nejbližšími a užívat si společně vánoční čas a pohodu. Realita je ovšem v dnešní rychlé době jiná a lidé spíš naopak zažívají předvánoční stres a shon. Půst jako takový má své základy už i v minulosti, kdy to byla vcelku běžná záležitost a lidé se postili nejen z náboženského hlediska, ale taky proto, aby očistili své tělo i mysl.  Jak říkám je to taková očista dočista. Pro tento předvánoční půst jsem se rozhodla právě proto, že se blíží konec roku a chtěla jsem svému tělu dopřát detox a zklidnit svou mysl. Je to vše neuvěřitelně propojené a naše tělo je zázrakem přírody, proto si zaslouží jen to nejlepší.

Tento půst není můj první. Začínala jsem postupně s jednodenními půsty a zatím můj poslední nejdelší byl pěti denní a založený na ovocných a zeleninových šťávách. Ten můžu doporučit i při běžném fungování, protože tělo se očisťuje a zároveň dostává potřebné vitamíny a energii.

Každopádně moje dobrá zkušenost ve mně nastartovala chuť dát si pěti denní očistu, která je založená pouze na pití vody a přidala jsem si k očistě zelený ječmen a chlorelu, které jako prevenci užívám již dlouhodobě. Tento půst však vyžaduje větší klid a nejlépe první dva dny nepracovat vůbec. Takže není špatné si ho dát třeba o dovolené nebo kdy máme volnější dny. Já měla měsíc sádru na noze, takže jsem ke konci měsíce zvolila ještě tuto očistu a režim.

Dají se držet půsty i delší dobu, ale pro začátek je potřeba začít postupně od základu, abychom si neublížili a zbytečně to pro naše tělo nebyl takový šok. Běžně se drží jednodenní půsty, 3denní, 5denní, 7denní, ale např. trénovaní jedinci drží i 40denní půsty. Každopádně půst by se měl držet tak dlouho, dokud nedostanete opravdový hlad. Tímto signálem dává tělo najevo, že je očištěno od všech toxických a nepotřebných látek a vy můžete pomalu začít jíst. Daleko důležitější pro správně provedeny půst je tzv. návratová dieta, respektive jde o to, aby si tělo postupně začalo zvykat na všechny potraviny. První dny začínáte např. pouze vařenou zeleninou, já si udělala smoothie z ovoce nebo např. vařenou rýži. Je to daleko težší udržet se ty první dny než samotný půst. Protože lákadel je mnoho, ale pokud byste si dali hned první den např. masový steak, tak byste si mohli taky pěkně ublížit. Tělo je zpomalené a po celou tu dobu půstu se věnovalo očistě jednotlivých orgánů, takže by to v takové případě mohl být celkem velký šok. Podle mě vás půst naučí poslouchat vaše tělo, porozumět jeho signálům, daleko více ho vnímat, stanete se citlivější a vnímavější a zjistíte, že život není jenom o jídle anebo naopak o striktních dietách. Půst by se neměl nikdy brát jako dieta i když ano vedlejší účinek je úbytek na váze, který může být pro mnoho lidí velkou motivací, ale většinou se těmto lidem po návratu k normální stravě vrátí i původní váha a to určitě není dobrý výsledek půstu. Taky není dobré se nijak trápit a pokud nám je opravdu hodně špatně nebo máme hlad, je lepší se najíst, protože by se mohlo stát, že by tělo začalo odbourávat svalovou hmotu a to určitě nechceme. Tyhle procesy v těle startují ale až za delší dobu, takže i tak se nemusíte bát výrazného úbytku na svalech.

Pozitivní přínos půstu:

 • Čistá a prozářená pleť
 • Větší koncentrace a pozornost
 • Více energie
 • Úbytek na váze
 • Větší vnímavost chutí a různých vůní
 • Přehodnocení dosavadního způsobu stravování
 • Naučila jsem se pít více vody a zbavila jsem se závislosti na kafe
 • Pevnější nehty, kvalitnější vlasy

Negativní účinky, se kterými se můžete setkat

 • Únava, zimnice,
 • Bolest hlavy
 • závratě

První dva dny vás může provázet velká únava, zima a popřípadě bolest hlavy. Tělo si odvyká od stravy a nastavuje režim čistění. Díky tomu, že nejíme a pouze pijeme vodu, tělo má prostor k postupnému čistění a odstraňování nečistot z těla ven. Je potřeba opravdu hodně pít, aby se vše dostalo pryč z těla. Vypila jsem průměrně 3 litry vody denně, klidně by mohlo být víc. První dva dny jsem byla hodně unavená a nedokázala se moc soustředit. Pokud budete chtít půst držet, naplánujte si ho tehdy, když nebudete mít tolik fyzické aktivity a práce.

Třetí den byl už v pořádku. Cítila jsem se dobře a byla jsem schopná i pracovat. Měla jsem jen obrovské chutě na jídlo. Tady si uvědomíte svoji závislost na jídle, i když nebyl hlad, fantazie a představy pracovaly výborně. Během třetího dne se vám taky zjemní vjemy a všechno, co cítíte je daleko víc intenzivnější.

Dopoledne čtvrtého dne se neslo v podobném duchu, zvládla jsem hodně práce, kterou jsem si naplánovala a měla dost energie. Hlavně mě překvapila ta soustředěná pozornost a schopnost pracovat v kuse třeba  4hod. Ale odpoledne nastal zlom a já se cítila hodně unavená a večer jsem si myslela, že se už pátý den najím a vzdám to.  Byl to pro mě asi nejhorší večer.

Ze všeho jsem se krásně vyspala a pátý den byl naprosto super. Spousta energie, větší koncentrace a hlavně jsem ani nemyslela na jídlo. Hlad jsem neměla. Večer jsem si byla dokonce schopná nachystat ovoce na druhý den, aniž bych měla nějaké nutkání něco ochutnávat. Vydržela bych i šestý den, ale čekalo mě sundávání sádry a lítání po doktorech, takže jsem ráno začala ovocným smoothie a pomalu najela na normální stravu.

Celkově bych tento půst zhodnotila jako přínosný v mnoha ohledech, o kterých jsem se už zmínila. Zároveň o něco náročnější, než ovocný půst. A musím říct, že bych ráda zařadila pravidelné jednodenní půsty, protože mám pocit, že to tělu prospívá. Příště bych chtěla více zapracovat na návratové dietě a nejlépe si na každý den naplánovat jídlo, což taky doporučuji. Jinak tato dieta by se měla držet zhruba 2,5 dne u 5denního půstu.

Za další když si vyčistíte vnitřek od nečistot a nadbytečných toxinů, tak se to zákonitě podepíše i na vaší pleti a to samozřejmě jen a jen pozitivně. A zdravá krásná pleť je základem jakéhokoliv makeupu a vůbec toho, že žena vypadá zdravě a cítí se dobře.

Už se těším na další půstování, protože chci zase zažít ty krásné pocity, které nejsou moc popsatelné, ale stojí za to, když to opravdu vydržíte!!

 

krásný večer

 

M.

 

 

Kontakt

Hledáte profesionální vizážistku? Chtěli by jste nalíčit na focení, na svatbu, na ples, na obchodní večeři a další příležitosti?

Potřebujete poradit s líčením, s problematickou pletí, s vhodnou kosmetikou k vašemu typu pleti?

Potřebujete účes na výjimečné události?

Neváhejte, kontaktujte mě.

Michaela Kotková
+420 773 646 121
mk@michaelakotkova.cz